Když lidé řeší projekty rodinných domů, mají několik možností, kde si projekty obstarat. V zásadě jsou tři možnosti. Každá možnost (jako vždy) má své pro a proti. Z naší praxe víme, že lidé nevědí, jaké jsou v tom rozdíly. To je někdy stojí dost zbytečných peněz ale i času. Pojďme v tom společně udělat pořádek.
Každý obor má svá úskalí a pokud požadujete od daného oboru služby, nebo produkt, musíte mu alespoň rámcově rozumět. Dáme příklad. Když vás bolí zub, jdete za zubařem, ne za ortopedem. To samé platí i ve stavařině. Je třeba vědět, za kým jít, když hledáte toho správného člověka, který vám zpracuje projekt rodinného domu. Máte tři možnosti. Můžete získat projekt domu od architekta, projektanta, nebo z katalogu. Na každou možnost se podíváme podrobněji níže (budeme mluvit obecně, v každém oboru se najdou výjimky na jednu či druhou stranu).
Dům od architekta
Pokud klienti hledají projekty rodinných domů úplně na míru, originální, s nápadem, tak je nejlepším řešením obrátit na architekta. Architekti mají ze své podstaty zkrátka cit a vztah k tomu, aby návrh fungoval dispozičně, materiálově i vzhledově. Mají vzdělání v oblasti architektury. Určitě to není záruka, ale je to více než solidní základ. Například my v kanceláři 3K Architects máme vzdělání architekturu a stavitelství, takže dokážeme kombinovat architektonické a konstrukční věci do jednoho funkčního celku. Přemýšlíme nad tím, jak dům bude vypadat a fungovat, ale i to, jak bude konstrukčně postavený. Architekt musí pochopit, jak žijete, jak pracujete, proč stavíte, co stavíte atd. Projde s vámi ve skicách a ve studii hodně variant, možností, dispozic, materiálových možností. Práce s ním je určitě na delší čas, protože vymyslet projekt rodinného domu na míru dá hodně času. Stovky hodin práce a času. Vznikne tak jedinečný originální projekt, který je promyšlený a prokonzultovaný s vámi jako s klientem. Největší přidanou hodnotou architekta je nakreslení hodně variant, možností, dispozic, abyste viděli, co je a co není možné. To projektant zkrátka neudělá.
Dům od projektanta
Pokud nechcete utratit tolik peněz za projekt domu, chcete ušetřit čas, ale zároveň nechcete mít řešení úplně na míru, kde nevznikne tolik skic, variant, vizualizací, tak se obraťte na projektanta. Projektant má stavební vzdělání. Je to více technik, konstruktér, má technické myšlení. Většinou nemá takový cit pro skici, dispozice, vzhled fasád, barevné řešení. Skici od ruky od něj asi nečekejte. Projektant se vrhne spíše hned do návrhu na počítači. Přeskočí skici, což architekt nevynechá. Nakreslí jednu, dvě varianty a jde se na projektovou dokumentaci. Zkrátka ušetříte čas, ušetříte peníze, ale návrh nebude tak promyšlený, čistý, probraný ze všech možných stran. V ideálním případě by měl projektant převzít architektonickou studii rodinného domu od architekta a pokračovat na ni ve stavebním projektu. Jen připomeneme, že jsou samozřejmě výjimky, kdy jsou dobří a špatní architekti a dobří a špatní projektanti. To platí ve všech oborech.
Dům z katalogu
Jako architekti vůbec neodsuzujeme projekty rodinných domů z katalogu. Je to pro klienty jedna z možností. Kdy si vybrat projekt domu z katalogu? Pokud chcete za projekt dát nejmenší peníze, mít ho v co nejkratší době. To jsou dvě zásadní výhody. Nevýhody? Takový projekt už existuje 10x, 100x. Protože ty domy někdo jednou nakreslil a koupilo je x klientů před vámi. Určitě nedostanete projekt rodinného domu na míru. Nebude originální (ani když posunete jedno okno a změníte barvu střechy 😊 ). Určitě dejte pozor, že ne každý katalogový dům se dá umístit na váš konkrétní pozemek ať už z hlediska velikosti, orientace, sklonu pozemku. Na to dejte velký pozor. To je častá chyba. Pozor také na vaše úpravy. Vždycky totiž chcete něco změnit na původním návrhu a pokud to uděláte bez asistence architekte, nebo projektanta, tak můžete původnímu návrhu spíše uškodit. Buďte opatrní. Jeden tip pro vás. Katalogové domy jsou dělány tak, aby stály realizačně málo peněz. Takže prozkoumejte, jestli obsahují dostatek úložného místa, na které se v nich hodně zapomíná.
Projekt interiéru
Pro úplnost ještě dovysvětlíme dílčí část projektu rodinného domu, a tou je projekt interiéru. O co se jedná? Pokud chcete mít v rámci rodinného domu interiér úplně na míru, oslovte architekta, nebo bytového architekta. To jsou ti správní lidé, kteří dělají přesně tuhle práci. Na návrh interiéru neoslovujte projektanta (zase – existují výjimky, ale mluvíme obecně), v katalogu návrh interiéru taky nenajdete. Architekt, nebo bytový architekt vám navrhnou interiér přesně podle vašich představ. Logicky to bude stát čas i peníze. Návrh interiéru u běžných domů není tak častý, spíše se jedná o součást projektů dražších rodinných domů. Ale můžete si nechat navrhnout například jenom hlavní obytný prostor a koupelny. Nemusíte řešit hned celý dům. Jestli v rámci exteriéru domu je „100“ variant, tak my říkáme, že v rámci interiéru je variant asi „1000“. 😊 Ať už se jedná o návrh nábytku na míru, výběr kusového nábytku, svítidel, povrchů podlah, barev stěn, výběr dveří a mnoho dalšího. S tím vším vám pomůže právě architekt, nebo bytový architekt.
Koho máte tedy oslovit?
Nebojte, složité to vůbec není. Jen je třeba pochopit základní info, které jsme psali v odstavcích výše. Je třeba, abyste se s vaším požadavkem obrátili na toho správného člověka, který vám zpracuje přesně takový projekt rodinného domu, které požadujete. Není totiž nic horšího, když vy jako klienti máte představu a požadavky na projekt rodinného domu a oslovíte nesprávného člověka. Takových situací a příkladů známe z naší praxe hodně. Pojďme se podívat na tři možné scénáře.
Varianta 1 – architekt, případně projektant
Pokud chcete dům na míru, chcete investovat peníze a čas, aby váš projekt rodinného domu byl na dvacet, třicet let promyšlený (ano, jako architekti to samozřejmě doporučujeme), oslovte architekta pro návrh architektonických skic a studie. Ten následně dokáže zpracovat i stavební projekt (to umíme ve 3K Architects). Je to ideální varianta, protože jeden autor dělá návrh i projekt. Nebo pokud architekt nedělá stavební projekt, tak předejte jeho studii stavebnímu projektantovi a domluvte se, že architekt bude dohlížet na to, aby jeho idea byla dodržena.
Varianta 2 – projektant
Pokud nechcete, nebo nemůžete z různých důvodů vkládat tolik času a peněz do návrhu (je to škoda, ale máme pro to pochopení), tak oslovte projektanta. Ten vám nakreslí dům (i když ne tak promyšlený a zkonzultovaný) a nakreslí stavební projekt. Pokud ale máte projekt rodinného domu od projektanta, tak potom je už zbytečné chodit za architektem, aby vám ho upravil. Do toho se drtivá většina architektů nepustí. Architekt nechce vstupovat a měnit projekt rodinného domu kolegovi. Už jen z hlediska autorských práv, ale i z důvodu toho, že častokrát by viděl návrh zkrátka jinak.
Varianta 3 – katalogový dům
Pokud chcete za projekt rodinného domu utratit co nejméně peněz, mít ho co nejdříve a nevadí vám, že ten dům nebude na míru a originální, tak si vyberte z katalogu rodinných domů a najděte projektanta (pokud to neudělá dodavatel katalogového domu, což častokrát umí), který vám dům osadí na pozemek a připojí na inženýrské sítě. Určitě doporučujeme před finálním výběrem domu konzultovat výběr s projektantem, který ověří, zda se vám dům vejde na váš pozemek. V tomhle případě také nechoďte za architektem, tím se architekti nezabývají. Je to práce projektantů. Architekt jako tvůrce chce vždy vymyslet projekt od začátku.
Teď už víte, jaké jsou rozdíly mezi architektem, projektantem a katalogem
Popsali jsme rozdíly mezi tím, když si necháte zpracovat projekt rodinného domu od architekta, projektanta, nebo z katalogu a nastínili jsme tři nejčastější scénáře, na koho se kdy obrátit. Vždycky totiž zamrzí, když lidé hledají projekty domů např. úplně na míru (tzn. varianta 1 výše) a poptají projektanta a pak nejsou s výsledkem úplně spokojeni. Známe hodně takových případů. Nebo naopak když klienti vyberou z katalogu rodinných domů a přijdou za námi jako architektem, abychom ho upravili. Je třeba vždy vědět, jakou službu hledám, kolik chci řádově utratit peněz a času a pak je následná spolupráce o to jednodušší. Teď už je to na vás, takže pokud chcete variantu 1, tzn. chcete projekt domu úplně na míru, investovat peníze a čas do kvalitního návrhu, obraťte se na naši architektonickou a projekční kancelář 3K Architects, kde přesně takové projekty tvoříme.